Wśród naszych pacjentów ogromną większość stanowią osoby bez rozpoznania konkretnego schorzenia, a uskarżające się na przewlekłe problemy jelitowe. Przyczyn powstawania zaburzeń układu pokarmowego może być wiele, ale mają one jedną wspólną cechę – z reguły są bardzo trudne do wychwycenia. Właśnie dlatego warto aby w proces terapii zaangażowani byli kompetentni specjaliści. Oprócz lekarza i dietetyka absolutnym “must have” powinien być doświadczony fizjoterapeuta specjalizujący się w terapii wisceralnej.
Oczywistym jest fakt, że osoby po zabiegach operacyjnych tułowia, oraz jego bezpośrednich okolic, powinny podjąć się współpracy z fizjoterapeutą. W większości przypadków, w których w procesie rekonwalescencji pacjenta pooperacyjnego nie był obecny odpowiedni rehabilitant pojawiają się problemy z powstawaniem zrostów pooperacyjnych. Zrosty mają niekorzystny wpływ na mobilność narządów wewnętrznych zlokalizowanych w jamie otrzewnej. Taki stan rzeczy może przekładać się na powstawanie zaburzeń funkcjonowania układu pokarmowego, co w efekcie będzie skutkowało powstawaniem dysbiozy jelitowej.
Sprawnie przeprowadzona terapia manualna może uchronić przed powstaniem tego rodzaju problemów.
Warto jednak zauważyć, że rola fizjoterapeuty nie powinna sprowadzać się jedynie do rehabilitacji pacjentów pooperacyjnych. Prawdziwa siła terapii manualnej leży w jej plejotropowym działaniu mającym wpływ na teoretycznie nieoczywiste układy naszego organizmu:
Po pierwsze – układ pokarmowy!
Używając odpowiednich technik manualnych fizjoterpaueta może skutecznie pomagać w przywróceniu prawidłowej perystaltyki jelit, zmniejszać dolegliwości wynikające z przewlekłych wzdęć oraz wpływać na częstotliwość wypróżnień, a co za tym idzie uskuteczniać działania dietetyka oraz lekarza w procesie terapii takich zaburzeń jak SIBO czy IMO.
Po drugie – układ nerwowy!
Jedną z ważniejszych struktur autonomicznego układu nerwowego jest nerw błędny. Odpowiednia jego stymulacja wzmaga jego aktywność co siłą rzeczy będzie przekładało się na niemal wszystkie narządy znajdujące się w klatce piersiowej i jamie brzucha. W literaturze branżowej aktywacja nerwu błędnego jest uznawana jako podstawowa interwencja w terapii przewlekłych problemów żołądkowo-jelitowych.
Jedną z ważniejszych struktur autonomicznego układu nerwowego jest nerw błędny. Odpowiednia jego stymulacja wzmaga jego aktywność co siłą rzeczy będzie przekładało się na niemal wszystkie narządy znajdujące się w klatce piersiowej i jamie brzucha. W literaturze branżowej aktywacja nerwu błędnego jest uznawana jako podstawowa interwencja w terapii przewlekłych problemów żołądkowo-jelitowych.
Po trzecie – układ oddechowy!
Rola przepony jest kluczowa we właściwej pracy żołądka oraz jelit. Przepona to charakterystycznie zbudowany mięsień oddechowy. Jej umiejscowienie w organizmie wymusza specyficzną budowę. Przez środek przechodzą przechodzą bardzo istotne struktury układu krwionośnego, nerwowego oraz pokarmowego.
Jedną z podstawowych interwencji fizjoterapeuty w trakcie pracy z “pacjentem jelitowym” jest terapia z elementami ćwiczeń oddechowych, która może sprzyjać zapobieganiu występowania dolegliwości wynikających z refluksu żołądkowo-jelitowego. Dzięki odpowiedniej manipulacji napięciem tego mięśnia możemy kontrolować strukturę jaką jest wpust żołądka i zapobiegać powstawaniu zgagi czy cofaniu się treści żołądkowej do przełyku.
Warto jednak pamiętać, że zbyt “napięta” przepona może wywierać ucisk na przechodzące przez nią naczynia krwionośne oraz nerw błędny co będzie upośledzało funkcje narządów znajdujących się bezpośrednio pod tym mięśniem.
Po czwarte – układ krwionośny!
Badania naukowe potwierdzają, że nawet tak nieoczywiste zabiegi jak refleksologia stóp może prowadzić do obniżenia ciśnienia krwi u osób zdrowych oraz osób cierpiących na chorobę wieńcową.
Niezależnie jednak od problemów zdrowotnych, aby współpraca między pacjentem a fizjoterapeutą przyniosła ulgę i poprawiła komfort życia niezbędne będzie pełne zaangażowanie obu stron!
Bibliografia:
[1] Andrijuk Ł., Labinskij P., Batkiewicz W., Manulana terapia wisceralna – diagnostyka i postępowanie terapeutyczne. Rehabilitacja w praktyce 2016; 1: 43-47.
[2] Hu C., Ye M., Huang Q., Effects of Manual Therapy on Bowel Function of Patients with Spinal Cord Injury. J Phys Ther Sci 2013; 25(6): 687-688.
[3] Lu WA., Chen GY., Kuo CD., Foot reflexology can increase vagal modulation, decrease sympathetic modulation, and lower blood pressure in healthy subjects and patients with coronary artery disease. Altern Ther Health Med 2011; 17(4): 8-14.